Jak skutecznie korzystać z sygnałów transakcyjnych?

Wyobraź sobie, że właśnie skończyłeś opracowywać swój własny system transakcyjny. Jesteś szczęśliwy i rozpiera Cię duma, bo wiesz, że zrobiłeś kawał dobrej roboty i wreszcie możesz zacząć zarabiać. W końcu nadchodzi długo wyczekiwany dzień pierwszej transakcji. Plan wyraźnie Tobie mówi, żebyś kupował złoto. W związku z tym otwierasz pierwszą pozycję zgodnie z wcześniej przyjętymi zasadami i z nadzieją na sukces pilnie obserwujesz rynek. Nie mija jednak 15 minut, a rynek na Twoich oczach cofa się, „zjada” Twój nieznaczny zysk, zaczyna generować stratę i w końcu dochodzi do poziomu Twojego zlecenia obronnego stop loss. Nie przejmujesz się tym jednak, ponieważ znasz naturę rynku i wiesz, że nie można zarabiać na każdej transakcji. Mała strata. Byłeś na nią przygotowany.

 

Dzień drugi Twojego inwestowania. System generuje sygnał zawarcia transakcji. Tym razem grasz na zwyżkę kursu na parze eur/usd. Składasz zlecenie zgodnie z zasadami, a po chwili jesteś już na rynku. Niestety, nie masz szczęścia. Podobnie jak wczoraj wybicie nie było trwałe i po 10 minutach rynek jest w odległości 5 pipsów od Twojego stop lossa. Mając w głowie wczorajszą porażkę, szukasz podobieństw między obiema sytuacjami. Znajdujesz je – bardzo podobny układ, identyczne godziny tradingu, fałszywe wybicie, a następnie gwałtowny powrót. Przypominasz sobie stare giełdowe przekonanie: „Jeśli ceny kształtują się przeciwnie do Twoich oczekiwań, natychmiast zamknij pozycję”. W związku z tym, nie czekając, aż rynek dojdzie do Twojego poziomu obrony, zamykasz pozycję wcześniej. Jednak wbrew Twoim przewidywaniom, rynek 3 pipsy przed stop lossem, zatrzymuje się i ponownie zaczyna iść ku górze. Po dwóch godzinach osiąga poziom take profit. Niestety, Ciebie już nie ma na rynku. Zamiast zysku, masz drugą stratę z rzędu. Pojawia się pierwsza złość i wyrzuty. Piszesz sobie dużą kartkę i przyklejasz ją na monitor: „Konsekwentnie realizuję swój plan inwestycyjny”.

 

Dzień trzeci. System generuje kolejny sygnał. Już masz składać zlecenie, kiedy nagle gaśnie światło. W całej okolicy nie ma prądu. Nic nie możesz zrobić. Masz jednak szczęście, bo dość szybko wszystko wraca do normy. Włączasz komputer i sprawdzasz czy ciągle możesz złożyć zlecenie. Niestety, w międzyczasie rynek odjechał – najlepsze transakcje nie czekają. Zysk, który mógł pokryć obie straty z  poprzednich dni, przeszedł Tobie koło nosa.

 

Dzień czwarty. Zwiększasz ryzyko. Chcesz odrobić straty. A właściwie zyski, w których nie brałeś udziału. Postanawiasz otworzyć dwa kontrakty. Przecież to jak najbardziej trzymanie się planu. Poza tym jest czwartek, jutro z powodu święta giełda jest zamknięta, a Ty cały tydzień chciałbyś zamknąć na plusie. Naginasz lekko swoje zasady, bo układ jest bardzo silny. Z własnych  badań wiesz, że jego skuteczność w przeszłości wynosiła około 80%. Składasz zlecenie. Rynek jednak Ci nie sprzyja. Znowu strata. Tym razem dwukrotnie większa od zakładanej.

 

Tydzień się kończy. Teoretycznie Twój system wygenerował 500 zł zysku. Na Twoim koncie, w stosunku do poniedziałku, brakuje jednak ponad 1 500 zł. Dlaczego tak się stało? Miałeś przecież skutecznie działający system, a zamiast odnieść sukces, poniosłeś sporą stratę.

 

Powyższa historia jest tylko przykładem, co dzieje się w umyśle tradera podczas zawierania transakcji. W Twoim przypadku emocje i powody porzucenia planu mogą być inne. Faktem jest jednak to, że konsekwencja i dyscyplina są jednymi z trudniejszych elementów do wyćwiczenia w tradingu.

 

Solidne przygotowanie do realizacji systemu transakcyjnego oraz stworzenie planu inwestycyjnego zdecydowanie ułatwi Tobie podążanie za naszymi sygnałami. Oto kilka kroków, które powinieneś wykonać przed wykupieniem subskrypcji.

 

KROK I – wybór metody

Dopasuj metodę do swojego charakteru. Wybierz taką, którą będziesz w stanie realizować wytrwale. Jeśli jesteś raptusem, nie decyduj się na podążanie w trendzie. Czekanie na zyski nawet kilka miesięcy będzie dla Ciebie wręcz niemożliwe.

 

KROK II – analiza danej metody

Na naszej stronie otwórz zakładkę „Oferta sygnałów”, a następnie wybierz sygnał, który Ciebie interesuje. Zobaczysz przygotowane przez nas analizy. Przejrzyj je dokładnie. W szczególności zwróć uwagę na wielkość drawdownu. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś w stanie zaakceptować taki drawdown? Zwróć też uwagę na ciąg transakcji stratnych z rzędu. Czy jesteś w stanie zrealizować np. 30 strat z rzędu i nie porzucić systemu? Pod uwagę weź również czas trwania drawdownu.

Zanim przejdziesz do trzeciego etapu, szczerze odpowiedz sobie na pytanie: czy jesteś w stanie konsekwentnie realizować plan? Nie patrz na zyski w ostatnim dniu badanego okresu. Spójrz na wszystko, co działo się wcześniej. Na straty, które mógłbyś ponieść. Czy jesteś pewien, że przetrwałbyś okresy, kiedy system generował słabsze wyniki? Jeśli tak, to czas na ostatnią część.

 

KROK III – plan działania

Oprócz strategii transakcyjnej, którą w postaci sygnałów dostaniesz od nas, musisz przygotować plan inwestycyjny, który jest pojęciem zdecydowanie szerszym od strategii transakcyjnej. Jeśli tego nie zrobisz, Twoje szanse na sukces zdecydowanie zmaleją. Oto główne kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę:

a) Ustal, jakie ryzyko będziesz ponosił w pojedynczej transakcji. Może to być 1% lub 2%, albo 1 kontrakt. Ryzykuj tyle, na ile pozwala Tobie granica komfortu. Przy ustalaniu wolumenu transakcji zwróć uwagę także na podstawowe parametry systemu. Ryzyko 2% w przypadku sygnałów trendowych może okazać się zabójcze.

b) Jesteś chory, wyjeżdżasz na wakacje, albo musisz zrobić coś pilnego i nie masz dostępu do Internetu. Co w takich wypadkach stanie się z Twoim tradingiem? Jeżeli stosujesz metodę trendową, w której dosłownie kilka zyskownych transakcji robi większość wyniku całego roku i akurat ominiesz taki sygnał, to może się okazać, że Twój urlop będzie najdroższymi wakacjami Twojego życia. Może warto nauczyć kogoś obsługi platformy, żeby podczas Twojej nieobecności mógł składać zlecenia za Ciebie? Odpowiedź na to pytanie musi znaleźć się w Twoim planie.

c) Brak prądu, Internetu lub coś nie działa w komputerze i w związku z tym nie możesz zamknąć pozycji, przestawić stop lossa, ani realizować nowych sygnałów. W jaki sposób zabezpieczysz się przed takimi niespodziewanymi wypadkami, które zdarzają się rzadko, ale bądź pewny, że przy odpowiednim stażu tradingu, kiedyś Tobie również się trafią?

 

Po opracowaniu powyższych elementów i przygotowaniu się na sytuacje, w których realizacja strategii inwestycyjnej może być zakłócana, możesz uznać, że Twój plan inwestycyjny jest w pełni gotowy. Teraz pozostaje Tobie tylko uświadomić sobie, że będziesz realizował swój plan konsekwentnie, niezależnie od tego, co będzie działo się na rynku. Co to dokładnie znaczy?

a) Bezwarunkowo i bez wyjątków realizujesz każdy wygenerowany sygnał. Nie możesz opuścić żadnego z nich. Bądź świadomy, że dokonując selekcji sygnałów będziesz odrzucał zarówno dobre, jak i złe sygnały. W przypadku strategii trendowej odrzucenie zyskownego sygnału, który wygeneruje zarobek kilkudziesięciu tysięcy złotych, w perspektywie rocznej, spowoduje bardzo znaczne pogorszenie ostatecznego wyniku.

b) Konsekwentnie stosujesz plan zgodnie z wcześniej założonymi zasadami zarządzania kapitałem. Za każdym razem otwierasz taką ilość kontraktów, albo taką wielkość pozycji na rynku FOREX, aby zapewnić sobie ciągłość funkcjonowania w przypadku długiego ciągu strat. Wielkość pozycji nie zawsze musi być taka sama. Jeżeli Twój kapitał rośnie, to wolumen Twojej pozycji będzie również rósł.

c) Sygnały stosujesz bez najmniejszej modyfikacji. Jeśli stop loss ma być ustawiony na poziomie 1.3058 to nie stawiaj go na 1.3059 lub 1.3057, tylko dokładnie na 1.3058. To samo dotyczy take profit czy wejścia w rynek.

 

Tylko z odpowiednim planem i nastawieniem możesz zacząć stosować nasze metody. Na początku zacznij grać na próbę. Nie rzucaj się na głęboką wodę. Otwórz rachunek demo lub spróbuj na realnym rachunku na najmniejszej możliwej kwocie. Jeśli test wypadnie pozytywnie (nie chodzi o zysk, tylko o możliwość całkowitego trzymania się planu bez najmniejszych uchybień) to jesteś gotowy, aby skutecznie wykorzystywać wszystkie nasze sygnały. Tego właśnie Tobie życzymy. Powodzenia!

 

 

Opracowanie zbiorowe przygotowane przez zespół SygnalyTransakcyjne.pl